Vše, co potřebujete vědět o platebních kartách

Možná byste se divili, ale i v dnešní době stále existují lidé, kteří neznají rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. I přesto, že se mohou zmiňovat, že mají kartu kreditní, mají pouze kartu debetní. Debetní karta je ta, která patří k vašemu běžnému bankovnímu účtu. Může se tedy jednat o účet, kam vám například chodí výplata. U tohoto typu čerpáte a utrácíte své peníze, které jsou vaše. U některých bank je dokonce možné zvolit si částku, kterou můžete čerpat do mínusu. Ke konci období je možné mít na účtu kontokorent až kolem deseti tisíc. Pokud vám na daný účet chodí pravidelná mzda, po výplatě se dluh vyrovná a to přišlými penězi. V této chvíli se chová jako karta kreditní.
master karta a visa karta
Kreditní karta má ale úplně jiný princip. Bývá často označována jako úvěrová. Jak už samotný název napovídá, u kreditní karty si nastavujete kredit, který je možný čerpat. Důležité je uvědomit si, že nečerpáte z peněz vlastních, ale půjčujete si je od banky, která kartu vydala. Dá se tedy říct, že utrácíte na dluh. K tomu všemu máte stanovený termín, do kterého je potřeba peníze splatit, aby nedošlo k připočtení úroků. Splatíte tedy stejnou částku, jakou byla ta, kterou jste utratili. Po uplynutí dané doby může být úrok velmi vysoký a to až v několika desítkách procent. Kreditní karty bývají velmi oblíbené hlavně v zahraničí.
uklízení kreditky
Dávejte si ale pozor, abyste se nedostali k tomu, že byste museli splácet dluh i několik let.
Oba druhy se mohou na první pohled zdát okem nerozlišitelné. U každého ale platí jiná pravidla a hlavně podmínky. S kartou debetní jsou spojeny různé poplatky nebo penalizace. Z karty úvěrové může dojít k nárůstu úroků. Málokdo ví, že jejich rozmach přišel již v devadesátých letech minulého století a to konkrétně v USA. V dnešní době jsou používány v různých formách a to hned po celém světě.