Jak založit živnost


Jestliže jste se rozhodli podnikat, pak byste si měli pořídit živnostenský list. Ten můžete získat na živnostenském úřadě.
Na samém začátku je ale důležité zvážit, jestli živnostenské oprávnění vůbec potřebujete. Existují totiž profese, kde není potřeba. Jsou to profese, jako je právník, exekutor nebo například zemědělec.
Určitě je důležitý také výběr správného druhu živnosti. Ještě předtím, než na nějakém živnostenském úřadě vyplníte registrační formulář, měli byste si zjistit, jaký druh živnosti budete vlastně provozovat.
Tím rozhodujícím faktorem, zda živnost získáte nebo ne jsou nejen znalosti, ale také praxe.
zahřívání se o hrnek.jpg
Nejjednodušší jsou asi volné živnosti, u kterých nepotřebujete opravdu žádnou odbornou způsobilost. Jestliže zvolíte živnost volnou, měli byste si vybrat tu, která nejlépe odpovídá činnosti, kterou se budete zabývat.
Jakmile vyplníte na příslušném živnostenském úřadě registrační formulář, automaticky jste tím ohlásili svou živnost a zároveň jste se registrovali k dani z příjmu fyzických osob, platbě zdravotního pojištění apod.
Jakmile bude váš výpis z živnostenského rejstříku hotov, získáte tak vaše IČO či IČ.
Zhruba měsíc od registrace byste měli dostat dopis, ve kterém najdete pokyny k platbě záloh na sociální pojištění. Zpětně se bude platit nejpozději do 20. dne v měsíci.
Jistota je jistota a proto byste nikdy neměli nic nechávat na poslední chvíli. Čím dřív vše potřebné zaplatíte, tím si můžete být jisti tím, že peníze v pořádku dorazí.
Je-li vaše podnikání vedlejší činností, u zdravotního pojištění minimální zálohu neplatíte.
zvýraznění fixou.jpg
Pokud se navíc rozhodnete platit si i dobrovolné nemocenské pojištění, každý měsíc zaplatíte okolo 115,-.
Možná se vám to zdá malinko složité, ale rozhodně se nemusíte ničeho bát. Nic není tak těžké, jak se zdá.
Samozřejmě, pokud budete potřebovat pomoc, můžete se obrátit na příslušný úřad, který vám určitě s radostí pomůže vyřešit váš problém.
Určitě se ale nemáte čeho bát. Některé věci jsou ale potřeba proto, aby vaše podnikání vůbec mohlo začít.

Jak založit živnost
4.2 (84%)5