Co jsou to opce?

Finanční trhy nabízejí řadu možností a aktiv, s nimiž je možné obchodovat. Nakupovat můžete akcie, komodity, měny, indexy, finanční deriváty např. ETF a CFD, ale také opce. Opce jsou typem finančních derivátů – cena opce je odvozena od ceny něčeho jiného.

Chcete-li například obchodovat s akciemi, tak můžete buď zakoupit akcii klasickou, anebo na ni můžete koupit opci. Stejné je to i s komoditami. Budete-li chtít obchodovat se zlatem, můžete koupit kontrakt zlata (futures), anebo na zlato můžete zakoupit opce.

Někdy se zadaří

Co je opce? Opce je dohoda o budoucí ceně, a to mezi kupujícím a prodávajícím. Burzovní opce využívají obchodníci s akciemi, investoři, ale i spekulanti. Opce je možné zakoupit na různě dlouhé období – žádnou výjimkou není opce třeba jen na týden nebo měsíc, a na druhé straně může být na rok nebo dva. Kdy opce vyprší, je možné zvolit při obchodování.

Opční právo je zajištěno smlouvou a znamená, že můžete koupit nebo prodat podkladové aktivum za danou cenu k určitému datu. Máte tedy právo, nikoliv povinnost! Vaše právo na nákup se jmenuje nákupní opce, právo na prodej je – jak jinak nežli prodejní opce.

Opce je samostatný kontrakt, který je vždy vázán na podkladové aktivum. Podkladovým aktivem jsou právě jednotlivé akcie, jako je např. GOOGLE, APPLE,TESLA; indexy, jako je třeba Nasdaq nebo S&P 500; komodity či měny.

Akcie stoupají

Cena podkladového aktiva se pohybuje, a pohybuje se i cena opce, i když trošku jiným způsobem. Nakoupíte-li akcii v hodnotě 100, ta vzroste na hodnotu 110, budete 10 v zisku. U opce to však tak není. Její cenu totiž ovlivňují ještě i jiné faktory; jedním z dalších důležitých vlivů je čas.

Existují dva typy opcí – CALL a PUT. Oba dva je možné nakupovat i prodávat. Jestliže nakoupíte CALL opci, znamená to, že spekulujete na růst ceny podkladového aktiva; jinými slovy předpokládáte, že jeho cena bude posilovat. Při nákupu PUT opce předpokládáte, že cena PA bude klesat – to znamená, že budete vydělávat při poklesu ceny PA.